12 pytań, które warto zadać w żłobku przed podpisaniem umowy
KOLEJNE LATA  WSZYSTKIE

Jak wybrać żłobek – 12 kluczowych pytań

Najważniejsze kryterium

Rozważania nad modelem opieki już za Wami. Odrzuciliście koncepcję z nianią, postawiliście na żłobek. Z dużym prawdopodobieństwem nie dostaliście się do państwowego. I co dalej? Jak wybrać żłobek prywatny? Jeśli miałabym podać jedno totalnie najważniejsze kryterium wyboru żłobka – będą to ciepłe panie opiekunki. Ciepłe, nie – formalnie przygotowane, doświadczone, sprawdzone, tylko właśnie ciepłe. Malutkie dziecko – dla poczucia komfortu i ograniczenia stresu związanego z rozstaniem z rodzicami  – najbardziej potrzebuje ciepła. Jak ocenić czy to kryterium jest spełnione? Najlepiej zacząć od rozmowy z opiekunkami i zaufać swojej intuicji. Jeśli mamy taką możliwość – zapytajmy też o opinię rodziców innych dzieci z grupy.

Jeśli macie przekonanie co do ciepłej opieki – rozmawiając ze żłobkiem nie zapomnijcie zapytać o kilka kwestii formalnych.

1. Rotacja opiekunek

To jest chyba główny problem, zwłaszcza w prywatnych żłobkach. Stąd rozmowa nt. stażu pracy, formy zatrudnienia (umowa o pracę?) oraz podejścia dyrekcji do ograniczania rotacji ma istotne znaczenie.

2. Kompetencje kadry

Jakim wykształceniem, doświadczeniem, osiągnięciami mogą pochwalić się osoby, które będą się opiekowały Waszym dzieckiem? Nie jest to kluczowe dla adaptacji dziecka, ale okazuje się istotne kiedy pojawiają się pierwsze wyzwania wychowawcze (np. odpieluchowanie, rozstanie ze smoczkiem, nauka samodzielnego jedzenia, etc) – wówczas praktyczna wiedza i doświadczenie opiekunów będą dla Was dużym wsparciem.

3. Metodyka opieki

Jakie są główne zasady/ wartości, na których zbudowane jest podejście do opieki nad dziećmi? Czy jest stosowany jakiś system kar i nagród? Jak opiekunowie radzą sobie w sytuacjach trudnych (zachowania agresywne, histeryczne, skrajne wycofanie, etc)? Nie ma zapewne jednego idealnego modelu wychowania – ważne, żeby zasady stosowane przez żłobek były spójne z Waszym podejściem i oczekiwaniami.

4. Fachowa pomoc

Czy w żłobku jest dostępny psycholog, pielęgniarka, logopeda? Czy rodzice otrzymują regularne raporty/opinie nt. rozwoju dziecka? I od razu uwaga – fachowa pomoc przydaje się na co dzień i wcale nie dotyczy dzieci, które wymagają dodatkowych wysiłków wychowawczych. Rozmowa z kompetentnym psychologiem pomoże Wam w rozwiązywaniu bieżących problemów (np. histeria dwulatka).

5. Bezpieczeństwo

Czy w żłobku dostępny jest monitoring (w których pomieszczeniach)? Czy i w jaki sposób weryfikowane są osoby, które odbierają dzieci? Czy żłobek ma zabezpieczony (kodem, domofonem) dostęp dla osób z zewnątrz? Procedury są ważne, ale polecam też sprawdzenie ich w praktyce (np. próba odebrania dziecka przez sąsiadkę czy „nie zgłoszoną” babcię).

6. Przestrzeń dziecięca

Czy sale są przestronne i jasne? Czy dzieci w ciągu dnia zmieniają sale – czy przebywają w jednej? Wbrew pozorom to całkiem istotna kwestia – z kilku względów. Po pierwsze brak zmian sali ułatwia początkową adaptację. Po drugie niekorzystanie ze wspólnych (z innymi grupami) sal (w tym toalet, stołówki) zmniejsza ryzyko przenoszenia chorób (między dziećmi z całego żłobka).

7. Higiena

Jak często i w jaki sposób dezynfekowane są sale i przestrzenie wspólne? Jak często prane/myte są zabawki? Moim zdaniem to jest jedna z najistotniejszych, ale też najczęściej zaniedbywanych kwestii z życia żłobkowego. Warto kłaść nacisk i weryfikować dbałość o higienę.

8. Plac zabaw

Czy żłobek posiada własny plac? Jeśli nie – z jakiego placu korzysta? Obejrzyjcie sobie ten plac dokładnie – czy ma bezpieczne podłoże, czy są zabawki dla różnych grup wiekowych, czy sprzęty są w dobrym stanie, czy piaskownica jest zakrywana (np. przed dostępem zwierząt)? Czy plac jest przynajmniej w części zacieniony? Warto zapytać czy dzieci codziennie wychodzą na dwór (przez cały rok) oraz jakie aktywności odbywają się podczas brzydkiej pogody (czy żłobek dysponuje wewnętrzną salą zabaw)?

9. Wyżywienie

Kto przygotowuje jedzenie (własna kuchnia vs catering), od jak dawna żłobek współpracuje z dostawcą cateringu? Wg jakich założeń jest skonstruowane standardowe menu? Czy jest możliwość wyboru diety? Warto przejrzeć menu z ostatnich tygodni, żeby zorientować się w praktyce czym karmione będzie nasze dziecko.

10. Zajęcia dodatkowe

Jakie zajęcia, jak często, przez ile czasu i przez kogo są prowadzone? Standardem w żłobkach prywatnych jest język angielski, rytmika i gimnastyka. Czasem zdarzają się też zajęcia z drugiego języka.

11. Wakacje

Czy w żłobku jest przerwa letnia/zimowa i ile czasu trwa? Czy w wakacje prowadzone są zajęcia dodatkowe (niestety zwykle ich nie ma). Jak wyglądają opłaty za żłobek w okresie wakacji (zwykle bez zmiany w stosunku do pozostałych miesięcy roku mimo bardzo okrojonego programu).

12. Kwestie formalne

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy? Od razu powiem, że okresy ponad 3 miesięczne są dla mnie nieakceptowalne. A w okresie adaptacji powinna być możliwość rozwiązania umowy bez okresu wypowiedzenia (jeśli dziecko się nie zaadaptuje).

Życzyłabym wszystkim, aby po tak precyzyjnej rekrutacji faktycznie znaleźli żłobek marzeń. Z moich doświadczeń wynika jednak, że niezależnie jak dobrze było w momencie podpisywania umowy, prędzej czy później pojawią się zastrzeżenia. Wasza wizja wychowawcza może odbiegać od realiów żłobkowych. W takich sytuacjach najsensowniejszym rozwiązaniem jest dialog ze żłobkiem (opiekunami, dyrekcją). Pamiętajmy, że trudność zmiany żłobka nie wynika wcale z okresu wypowiedzenia, tylko z potrzeby zapewnienia stabilności dziecku. Przenoszenie między placówkami powinno być naprawdę ostatecznym rozwiązaniem.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Najczęściej czytane