abecadło w szafie, ubranka, ubranka dla dzieci, śpiochy, pajac, pajace, body, bodziaki, czapki, czapeczki, skarpery, skarpetki, cichy dla dzieci, wyprawka, blog dziecięcy, rampers, rampersy, buty, buciki, joanna ostrowska, szajnfeld, zdjecie, fotografia
CIĄŻA I PORÓD  WSZYSTKIE

Abecadło w szafie – czyli jak odróżnić rampersa od półśpiochów?

Hurra, zakupy!

Impulsywne zakupy dzieciowych ciuszków to jeden z pierwszych objawów ciąży;) Jak kupić tylko takie ubranka dla noworodka, które rzeczywiście się przydadzą, na co zwrócić uwagę, jak odróżnić rampers od bodziaka? Zapraszam do ilustrowanej ściągawki.

Body

Całkiem podobnie jak w dorosłej garderobie, body to bluzka zapinana w kroku; w opcji bez rękawka, z krótkim, bądź z długim rękawem. Oprócz zapięcia w kroku może pojawić się zapięcie na napy koło szyi lub zapięcie z przodu ‘na zakładkę’. Przygodę z bodziakami sugeruję rozpocząć od tych zapinanych na zakładkę – nie trzeba przeciskać wątłej główki malucha przez wąski otwór. W pierwszych dniach opieki nad moim pierwszym dzieckiem innej opcji nie byłam w stanie zaakceptować. Przy kolejnym dziecku w ogóle mnie to już nie przejmowało;)

Kaftanik

Kaftanik to bluzka zapinana z przodu ‘na zakładkę’; w odróżnieniu od bodziaka nie ma zapięcia w kroku. Rękaw może być długi lub krótki. Kaftaniki przydadzą się jako ubranko wierzchnie – na pajaca lub na zestaw body + śpiochy lub półśpiochy. Sama nie korzystałam z nich zbyt często, preferuję proste pajace i kombinezony.

Kombinezon

Od kiedy do dorosłych szaf wróciły modne kombinezony nikt nie kojarzy go już tylko ze śniegiem i zimną; kombinezon może mieć również ujęcie letnie – wygląda jak pajac pozbawiony skarpetek. As simple as that;)

Niedrapki

Niedrapki to rękawiczki dla noworodka uniemożliwiające mu przypadkowe zadrapanie główki. Zanim odkryłam czym są niedrapki długo przekopywałam internet. Dzisiaj większość pajaców ma odwijane mankiety w rękawach, dzięki czemu dodatkowe niedrapki nie są już potrzebne. Kupiłam kilka par i chyba nigdy nie użyłam.

Pajac

Pajac to podstawowy element garderoby moich dzieci (przynajmniej w pierwszych 6 miesiącach życia). Długi rękaw i długie nogawki (pełne czyli ze stopami). Różnicują je sposoby zapinania – z boku, z przodu, lub (najdziwniejsze i niepraktyczne moim zdaniem) z boku i między nogami jednocześnie. Najłatwiej obsługuje się oczywiście te rozpinane przez środek (co oznacza również symetryczne rozpinanie nogawek).

Półśpiochy

W najprostszym ujęciu półśpiochy to spodenki z zakrytymi stopami i nieco szerszym pasem w talii (aby nie uciskać pępka). Można zakładać w komplecie z body.

Rampersy

Rampersy to pajac, któremu mocno skrócono rękawki i nogawki; można to też porównać do kombinezonu z krótkimi nogawkami i rękawkami; bardzo praktyczne w lecie. Niby body ma całkiem podobną specyfikę, niemniej występowanie chociaż króciutkich nogawek robi z rampersa ubranie kompletne (body to takie jakby połowiczne ubranie jak dla mnie;)

Śpiochy

Niby pajac, a jednak bez rękawków, więc wymaga założenia pod spód body lub kaftanika. Nie jest to moja ulubiona kombinacja, przy przewijaniu bywa dość uciążliwie. Zwłaszcza, że śpiochy bywają dziwnie zapinane – na przykład tylko na górze (na szelkach) lub na górze i między nogami (niby łatwiej z przewijaniem).

Jeśli chcecie dowiedzieć się ile których ubranek kupić i w jakim rozmiarze – zapraszam do lektury kolejnego posta „5 najlepszych wyborów i najgorszych pomyłek ciuchowych dla noworodka”

1 Comment
  1. Domi Stas 5 lat ago
    Reply

    Ooo i jeszcze jeden dziw nad dziwy – pajac zapinany z tyłu w pasie. To jest dopiero odlot akrobatyczny przy noworodku i telepiących się rękach rodzica + oczach na zapałki! 😀

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Najczęściej czytane