5 pytań, które warto zadać kandydatce na nianię
KOLEJNE LATA  WSZYSTKIE

Jak wybrać nianię?

Najtrudniejsza rekrutacja

Jeśli dylemat niania czy żłobek (już) Was nie dotyczy i rozpoczęliście poszukiwania idealnej opiekunki, przygotujcie się na dość czasochłonny i żmudny proces. Poszukiwania niani potrafią być dość stresującym doświadczeniem. Z jednej strony czas goni i budżet nie jest z gumy, a z drugiej strony perspektywa pozostawienia ukochanego dziecka pod opieką niewłaściwej osoby zatrważa. Jak rozmawiać i co weryfikować podczas spotkania z nianią, aby dowiedzieć się więcej?

Na pewno warto przygotować zestaw standardowych pytań dotyczących przebiegu dotychczasowej pracy, wykształcenia, doświadczenia. Trzeba też omówić zakres obowiązków, dostępność i oczekiwania finansowe.

W jaki sposób odróżnić nianię dobrą od idealnej?

Proponuję wyjść poza informacje, które można znaleźć w każdym CV i spróbować odkryć kim naprawdę jest człowiek, któremu mamy powierzyć opiekę nad dzieckiem.

Moja lista tematów must-have:

  1. Podejście do wychowania – a więc priorytety; co, w opinii niani, jest ważne w opiece nad dzieckiem i dlaczego (proponuję zapytać o max 5 głównych zasad/ wartości). Liczyłabym na odpowiedź wynikającą z doświadczenia i praktyki raczej niż z książkowej teorii. W tym miejscu powinniśmy opowiedzieć sobie na pytanie czy podejście niani jest spójne z naszym wyobrażeniem nt. wychowania dziecka.
  2. Proponowany harmonogram dnia dziecka – sprawdźcie czy znajdzie się czas na spacer (i jaka pogoda zdaniem niani nadaje się na spacer), na czytanie książek, malowanie, zabawę klockami, czy niania przewidziała właściwe pory jedzeniowe, porę na spanie? Zapytajcie o przykładowe zabawy, które najlepiej sprawdzają się w opiece nad dzieckiem (w wieku Waszego).
  3. Case study – jak niania poradziłaby sobie z dzieckiem w sytuacji XYZ (i tutaj trzeba przytoczyć jakieś konkretne przykłady, kiedy i Wam już opadły ręce lub wybuchły emocje; proponuję mieć przygotowane 2 -3 zdarzenia).
  4. Referencje – poproście o numer telefonu do rodziców dzieci, którymi niania się opiekowała w ostatnim czasie (i rzeczywiście zweryfikujcie te referencje przed finalną decyzją).
  5. Kwestie formalne – oczekiwania względem wymiaru urlopu (zwykle bezpłatnego)/zwolnień, rozliczenia za niewykorzystane przez Was dni opieki (przy rozliczeniach godzinowych zwykle płaci się stawkę „za gotowość” w wysokości 50-80% standardowej stawki), zadania dodatkowe (gotowanie dla dziecka? sprzątanie?). Warto też zapytać jak się pani zapatruje na monitoring w domu – pamiętajcie, że powinniście mieć zgodę na nagrywanie. Poza tym jeśli z nagrania wyniknie potrzeba przekazania uwag niani – bardzo niekomfortowe będzie przyznawanie się do nagrań post factum.

Last but not least

Spotykając się z nianią zwróćcie uwagę też na niuanse – na przykład czy przed kontaktem z dzieckiem myje ręce, czy wita się z dzieckiem i wykazuje zainteresowanie nim jednocześnie prowadząc rozmowę z Wami?

I na koniec najważniejsze – niania powinna być po prostu ciepła, opiekuńcza i zaangażowana. Nawet najmocniejsze CV nie powinno być decydujące – jeśli intuicyjnie czujecie, że to nie jest właściwa osoba, szukajcie dalej. Wspaniałe nianie istnieją, ale czasem potrzeba spotkać kilkanaście osób, żeby wybrać tę najlepszą.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Najczęściej czytane