harmonogra, harmonogram ciaży, blog ciążowy, ciąża, poradnik, blog, porady, porady ciążowe, mama i ja, przyszła mama, dla przyszłej mamy, dla każdej mamy,
CIĄŻA I PORÓD  WSZYSTKIE

Kalendarz przygotowań – 24 kluczowe zadania na 3 trymestry. I zdanie o tym jak liczyć tygodnie w ciąży?

Kalendarz przygotowań – od czego zacząć?

Kiedy dowiedziałam się, że jestem w ciąży – oprócz euforycznej radości – pojawił się imperatyw do działania. To co teraz? Jak to ugryźć? Od czego zacząć? Lubię być przygotowana i zaplanowana, dlatego miałam ogromny dyskomfort kiedy co chwila zaskakiwała mnie (znienacka) informacja o tym co jeszcze powinnam zrobić (albo częściej – co powinnam była zrobić, ale to przegapiłam). Temat jest znany od wieków (właściwie od zarania ludzkości) i bardzo powtarzalny (można powiedzieć – wystandaryzowany). Dlaczego nie ma więc instrukcji, przewodnika, mapy drogowej z jasną sekwencją zadań i wskazaniem kierunków? A może tylko ja mam z tym problem i reszta ludzkości radzi sobie intuicyjnie?

Na tak zwany wszelki wypadek (np. kolejnej ciąży mojej lub bliskich znajomych) przygotowałam ściągawkę z kluczowych – moim zdaniem – 24 zadań, na które trzeba znaleźć czas w ciąży. Dzisiaj ją upubliczniam szerzej – może ktoś skorzysta z „kalendarza przygotowań”?

Ponieważ zadań jest sporo, sugeruję rozłożyć je w czasie i przede wszystkim – nie zostawiać wszystkiego na koniec (choć to obecnie całkiem modna przypadłość – prokrastynacja). Może się okazać, że koniec zaskoczy nas nieco wcześniej – i wtedy cały plan („zrobię to w 9tym miesiącu”) bierze w łeb.

Jak liczyć czas w ciąży?

Zanim zajrzycie do grafiki poniżej jeszcze jedno wyjaśnienie – jak liczy się wiek ciąży?

Otóż data startu to pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Liczymy (ukończone) tygodnie. Tygodnie są przypisane do trymestrów ciąży w następujący sposób:
o    1-12 tygodni to trymestr I
o    13-26 tygodni to trymestr II
o    27-40 to trymestr III

Zacznij od siebie – dlaczego mama ma priorytet?

Zanim zaczniesz rearanżować mieszkanie i kupować pierwszą garderobę dziecka pomyśl o sobie. Kluczowe zadanie na start – to wybór dobrego lekarza. Będzie Ci towarzyszył przez całe dziewięć miesięcy, dobrze byłoby więc abyś miała do niego zaufanie. Co to znaczy dobry? Trudne pytanie. Dla mnie dobry oznacza uważny, spokojny, słuchający, merytoryczny i co też istotne – uprzejmy. Zwykle korzystamy z rekomendacji znajomych – to ma oczywiście mnóstwo zalet. Warto jednak pamiętać, że gusta i potrzeby są różne. Swój wybór można zweryfikować na portalu znany lekarz (nie wierząc jednak bezwzględnie w każdą opinię).
Kolejne zadanie dla mamy – suplementacja diety. O tym, że kwas foliowy należy przyjmować już w trakcie starań o dziecko, wie większość z nas. Czasem zapominamy jednak o innych mikroelementach i witaminach. Oczywiście warto zachować umiar i bazować przede wszystkim na zdrowej diecie (w uproszczeniu rezygnacji lub chociaż ograniczeniu śmieciowego jedzenia i słodyczy). Ja pamiętałam o suplementacji DHA oraz witaminy D.
Czy można uprawiać sport w ciąży? Lekarz zalecił mi ograniczyć wysiłek o połowę. Moim zdaniem wystarczy zachować zdrowy rozsądek między maratonem a leżeniem na kanapie. Niestety zgadzam się tu z Ewką Chodakowską – albo się ma wymówki albo wyniki. Czas po porodzie zweryfikuje nasze zaangażowanie w ciąży. Ja do ostatnich tygodni jeździłam na rowerze, ćwiczyłam w domu, pływałam. I nie miałam problemów z zawiązaniem butów;)
Czego nie przegapić – jeśli zależy Ci na opiece dedykowanej położnej, to warto wybrać ją w początkach 2 trymestru. Terminy najbardziej rozchwytywanych pań wymają kilkumiesięcznego wyprzedzenia.

Infrastruktura niemowlęca – od kołyski po nosidła

Jestem zwolennikiem prostych rozwiązań – jeśli łóżeczko to na początek dostawka do łóżka rodziców (na przykład taka). Nie kołyska, nie kosz mojżesza, nie bujanki, wieszanki i inne wianki. Praktyczne (bo nie trzeba w nocy daleko wędrować), nieduże (a małe dziecko zwykle lubi ciasne przestrzenie) i niedrogie (nowe ok 300 PLN, używane od 100 PLN) – wystarczy na 6 do 9 miesięcy. Potem można na spokojnie wybrać kolejny mebel (np. łóżeczko niemowlęce z opcją tapczanika dla kilkulatka). Oprócz łóżeczka potrzebny jest przewijak (jeśli to tylko możliwe zmieść go w łazience – to ogromnie ułatwia logistykę). Komoda? Fotel do karmienia? Ładnie wyglądają na zdjęciach i pięknie wypełniają przestrzeń pokoju. Ale jeśli masz garderobę i wygodną kanapę, to dodatkowe meble możesz odpuścić. Z rzeczy must have jest jeszcze wanienka. Testowaliśmy kilka. Najlepiej sprawdziła się wanienka z (bardzo stabilnym) stojakiem. Można oczywiście kupić kubełek, mini wanienkę, leżankę dla noworodka lub termo wanienkę (super nazwa na wanienkę z wbudowanym termometrem;) – ale to są właśnie gadżety. No i oczywiście pierwszy pojazd – o tym jak kupić najlepszy wózek przeczytasz tutaj.

I jeszcze jedno – kupując myśl perspektywicznie. Jeśli planujesz dwójkę lub więcej dzieci to zainwestuj w lepszej jakości sprzęty. Ja popełniłam błąd nadmiernej oszczędności – w efekcie wanienkę czy laktator zmieniałam kilkukrotnie.

Wszystko dla mojego dziecka!

Jeśli miałabym udzielić jednej rady – kupuj tylko to co naprawdę konieczne i tylko na najbliższe tygodnie po porodzie. Całą resztę dokupisz jak zweryfikujesz rzeczywistą potrzebę (lub często – dostaniesz od wizytującej rodziny i przyjaciół). Jeśli masz taką możliwość – pożyczaj. Rzeczy niemowlęce prawie się nie zużywają (zwłaszcza ubranka z pierwszych tygodni noworodka). Nie ma sensu wydawać majątku (a potem szukać miejsca do przechowywania ton rzeczy). I nie daj się zwieść gadżetomanii. Powiem coś pewnie bardzo niepopularnego – wszelkie targi rzeczy dziecięcych to zguba. Obkupisz się w mnóstwo przepięknych, ale często zupełnie zbędnych przedmiotów. Wiem, bo sprawdziłam na sobie. Widziałam też mnóstwo rodziców wychodzących z takich targów z rzeczami, o których już wiem, że zupełnie się nie przydają.

I na koniec – uwieczniaj czas ciąży. Rób zdjęcia – na co dzień. Zapisuj przeżycia i doświadczenia. To będą najcenniejsze pamiątki, do których będziesz wracać Ty, dziecko a może i kolejne pokolenia.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Najczęściej czytane