probityk, probiotyki, farmacja, dzieci, noworodki, niemowlęta
PIERWSZY ROK  WSZYSTKIE

Najlepszy probiotyk dla niemowlaka – sprawdzam!

 • Szukając probiotyku zwracaj uwagę na precyzyjne (3 częściowe alfanumeryczne) oznaczenie konkretnego szczepu bakterii lub drożdży oraz na renomę producenta
 • Najpopularniejszy i najlepiej przebadany (czyli o udowodnionym działaniu) jest szczep Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103). Dobry produkt posiada go 1 mld w kropli. 
 • Jeśli szukasz produktu przeciwdziałającego kolkom i ulewaniu – rozważ BioGaia
 • W trakcie antybiotykoterapii – rozważ Vivomixx

Poproszę najlepszy probiotyk

Kiedy zabierałam się za temat „probiotyki” nie przypuszczałam nawet ile pracy mnie czeka. Chciałam po prostu przeanalizować kilka produktów w oparciu o dane dostępne w ulotkach. I na tej podstawie planowałam dokonać wyboru. Głupia ja! Nie zdawałam sobie sprawy, że na rynku funkcjonuje ponad 100 produktów nazywanych probiotykami! Każdy z nich może mieć inny zestaw bakterii i drożdży probiotycznych. Skuteczność składu jest zwykle weryfikowana w ramach badań (chociaż – co mnie bardzo zaskoczyło – formalnie nie ma takiego wymogu!). A badania te są wykonywane na różnych próbach i przez różne osoby – nie zawsze są więc tak samo wiarygodne. Zeszłam więc na ziemię i ograniczyłam analizę do preparatów, które mogę podać mojemu już 3 miesięcznemu synkowi. Skupiłam się na produktach sprzedawanych w kropelkach, jako – w mojej opinii – najłatwiejszych do zaaplikowania i tym samym najtrudniejszych do zepsucia efektu przez podającego. Czy udało mi się znaleźć ten jeden najlepszy probiotyk? Przeczytajcie 🙂

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki – a co to takiego?

Znamy je przede wszystkim z reklam – kolorowe tabletki, kropelki, pyszne proszki i oczywiście kulturalne jogurty. Czym są więc probiotyki? Idąc za oficjalną definicją (FAO/WHO), to „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”. Upraszczając  – probiotyki to bakterie i drożdże o pożytecznym dla nas działaniu. Prebiotyki natomiast, to substancje stymulujące wzrost i aktywność probiotyków. A synbiotyki to preparaty stanowiące połączenie probiotyku i prebiotyku. I wszystko w temacie definicji.

Jogurty czy tabletki?

Źródłem probiotyków mogą być oczywiście osławione jogurty – to wiedzą nawet dzieci.  W rzeczywistości dobroczynnych bakterii możemy szukać we wszystkich fermentowanych produktach mlecznych. Co ciekawe, doskonałym źródłem probiotyków są także kiszonki. Prebiotyki zaś występują naturalnie w niektórych warzywach i owocach, np. cebuli, czosnku, cykorii, fasoli i innych strączkowych oraz w bananach. Dodatkowo można je znaleźć w mleku kobiecym.
Oczywiście, jako alternatywę / uzupełnienie, mamy na rynku cały szereg gotowych preparatów. Są to zarówno suplementy diety jak i dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego (FSMP). Suplementy to środki spożywcze uzupełniające codzienną dietę, natomiast FSMP mogą stanowić jedyne źródło pożywienia zarówno dla ludzi zdrowych jak i chorych. Dopuszczenie do sprzedaży jednych i drugich wymaga zgody Głównego Inspektora Sanitarnego – aczkolwiek proces ten ma charakter notyfikacyjny (producent ma obowiązek zawiadomić o zamiarze wejścia na rynek z danym produktem, ale GIS nie weryfikuje zgodności składu produktu z deklaracją producenta zawartą na opakowaniu). Ostatnia kontrola suplementów diety (w tym wybranych probiotyków) przez NIK pokazała, że system dopuszczania do obrotu jest bardzo nieefektywny – 8 z 11 sprawdzonych próbek miało skład inny niż deklarowany na opakowaniu. Zastrzeżenia budziła też stabilność produktów – w blisko 90% badanych próbek zauważono znaczący spadek liczby żywych kultur bakterii (względem deklaracji na ulotce) w okresie przydatności do spożycia.

Oba typy preparatów można kupić w aptekach, natomiast ani suplementy ani FSMP nie są lekami. Czym się więc kierować przy wyborze? Moim zdaniem warto zwrócić uwagę na dwie kwestie:

 • Kto jest producentem? (w szczególności, czy posiada w swojej ofercie również leki, co może sugerować, że jest w stanie spełniać bardzo wyśrubowane wymagania produkcyjne),
 • Czy w produkcie został oznaczony konkretny szczep bakterii (3 częściowa nazwa razem z alfanumerycznym symbolem)?

Dobre bakterie i lepsze bakterie

Dwa najczęściej spotykane rodzaje bakterii probiotycznych to Lactobacillus oraz Bifidobacterium. Oba produkują kwas mlekowy i  występują w naszych jelitach. W preparatach probiotycznych znajdziemy oznaczenie poszczególnych ich gatunków i szczepów. Oprócz bakterii, do probiotyków zalicza się niektóre grzyby (z rodzaju Saccharomyces).

Niestety nie można w prosty sposób porównać i zrankingować skuteczności poszczególnych gatunków i szczepów bakterii i grzybów. Należałoby więc zajrzeć do wyników badań, aby stwierdzić w jakich sytuacjach i w jakim stopniu poszczególne mikroorganizmy mogą być pomocne. I tu zaczyna się moja równie trudna co fascynująca przygoda z lekturą wyników badań klinicznych 😉

Jednoskładnikowe preparaty dla niemowlaków – który najlepszy?

Mniej więcej połowa preparatów probiotycznych dostępnych na polskim rynku, a dedykowanych niemowlakom, jest jednoskładnikowa. Większość z nich zawiera szczep bakterii Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103). Badania potwierdziły pozytywny wpływ tego szczepu przy zapobieganiu i leczeniu biegunki (np. infekcyjnej czy wywołanej przez antybiotykoterapię) oraz – co może mniej powszechne – przy zapobieganiu atopowemu zapaleniu skóry (jeśli mama przyjmuje probiotyk na kilka tygodni przed porodem, a dziecko otrzymuje go przez kilka miesięcy po porodzie). Czy jednak wszystkie produkty zawierające ten szczep są identyczne? Niekoniecznie – różnią się przede wszystkim stężeniem bakterii w preparacie (od 250 mln – np. Acidolac, do 1 mld – np. Dicoflor, bakterii w kropli), ale także pojemnością, dawkowaniem i klasyfikacją (zarówno suplementy diety jak i FSMP). Z mojego przeglądu wynika, że dobrymi propozycjami są (w oparciu o dane z ulotek oraz ceny z aptek internetowych): 4 Lacti Baby, Active Flora Baby czy Floractin Baby (1 mld bakterii w kropli, cena za 1 ml poniżej 3 PLN, jako nośnik została wykorzystana oliwa z oliwek lub olej kukurydziany). Dla porównania, super popularny Dicoflor jest prawie dwa razy droższy (5,5 PLN/1 ml), a parametry (wg ulotki) ma identyczne (1 mld bakterii, ten sam szczep, olej kukurydziany jako nośnik). Czy nośnik ma znaczenie? Oczywiście tak – ma on za zadanie między innymi ochronić dobre bakterie w trakcie ich drogi przez przewód pokarmowy do jelit. W probiotykach podawanych w kroplach najczęściej spotykane nośniki to oliwa z oliwek, olej kukurydziany lub olej MCT (pozyskiwany z palmy kokosowej).

Polecano Wam BioGaia? Czy wiecie dlaczego?

Innym jednoskładnikowym – i na pewno wartym zastanowienia – preparatem jest BioGaia Protectis Baby, która zawiera szczep Lactobacillus reuteri DSM 17938 (L.reuteri Protectis). Ten gatunek bakterii znajduje się mleku matki (wg badań podobno tylko u ok 15% mam). Jego bardzo pozytywne działanie zostało potwierdzone w podobnych obszarach jak dla Lactobacillus rhamnosus GG, a więc w zapobieganiu i leczeniu biegunek infekcyjnych i poantybiotykowych. Co szczególnie interesujące w kontekście niemowlaków – badania potwierdziły również, że ma on pozytywny wpływ na łagodzenie kolki niemowlęcej (edit: wyniki najnowszego badania zostały opublikowane przez American Academy of Pediatrics 4.01.2018 – a więc w dniu publikacji tego wpisu; znajdziecie je tutaj), ograniczanie problemów z ulewaniem, zmniejszanie efektów nietolerancji laktozy i zmniejszanie podatności na infekcje. Niestety tego szczepu bakterii nie znajdziemy w innych preparatach probiotycznych dostępnych na polskim rynku. A cena Biogai niska nie jest (ok 6 PLN/1 ml).

Z moich doświadczeń – 3 lata temu zdecydowaliśmy się na Biogaię na podstawie rekomendacji pediatry i pozytywnej opinii znajomych rodziców. Stosowaliśmy ją regularnie przy starszej córce i żadnego z wyżej wymienionych problemów nie odnotowaliśmy. Czy to zasługa probiotyku? Być może…

Jeśli macie ochotę zapoznać się z pełnym zestawieniem probiotyków jednoskładnikowych – zapraszam tutaj.

Im więcej tym lepiej? Produkty wieloskładnikowe

Produktów wieloskładnikowych nie da się, niestety, tak łatwo porównać. Ich skuteczność zależy od doboru bakterii oraz ich wspólnego działania, które jest analizowane w trakcie badań klinicznych. Mimo iż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że więcej znaczy lepiej, przypuszcza się, że preparaty wieloskładnikowe mogą odznaczać się lepszą skutecznością czy szerszym spektrum działania w redukcji infekcji żołądkowo – jelitowych.
Zbierając informacje o probiotykach przyjrzałam się bliżej produktowi Vivomixx, który został mi polecony jako „aktualnie najlepszy”. Produkt ten bazuje na miksie 8 szczepów bakterii. Mimo iż na polskim rynku jest nowością, na świecie funkcjonuje już od dłuższego czasu pod nazwą VSL#3 (posiada pozytywne rekomendacje 8 stowarzyszeń gastrologicznych, w tym American College of Gastroenterology). Jego pozytywne działanie zostało udowodnione w szczególności w przypadkach zapalenia jelita grubego czy syndromu jelita drażliwego. O ile więc skuteczność tego preparatu jest potwierdzona, o tyle jego zastosowanie dla niemowlaków (kolki, ulewanie, AZS) moim zdaniem nie jest jednoznaczne.
Innym produktem wieloskładnikowym, który mnie zastanowił jest Floractin Kolki. Temat kolek to materiał na osobny artykuł. W tym miejscu odniosę się tylko do kwestii skuteczności miksu dwóch szczepów bakterii: Pediococcus pentosaceus CECT 8330 i Bifidobacterium longum CECT 7894. Znalazłam wyniki jednego badania klinicznego na próbie 20 niemowląt, które potwierdziło skrócenie czasu płaczu dzieci po regularnym podawaniu produktu. Wyniki moim zdaniem nie były jednak spektakularne (podawanie placebo skróciło czas płaczu o ok. 55 min dziennie, a probiotyku o ok. 80 min dziennie), próba bardzo mała, ciężko więc z pełnym przekonaniem powiedzieć że produkt zadziała. Niemniej – w ofercie jest, warto o tym wiedzieć.

Zestawienie analizowanych przeze mnie produktów wieloskładnikowych dostępne jest tutaj.

Probiotyki a odporność

Zacznę od rozczarowania – żaden probiotyk, nawet łykany codziennie przez 3 miesiące, nie zagwarantuje 100% zdrowia. Na odporność organizmu ma wpływ wiele czynników, od diety i stylu życia poczynając. Zazwyczaj pytanie o skuteczność probiotyku w kontekście odporności dziecka pojawia się na etapie 2-3 latka, a więc wykracza daleko poza zakres niniejszego postu. Niemniej temat wydał mi się na tyle interesujący, że nie mogłam się oprzeć pokusie zgłębienia go. Czy są bakterie, które zawalczą z katarem? Czy probiotyk pomoże ustrzec się przed kolejną anginą?
W uproszczeniu – flora bakteryjna układu pokarmowego człowieka uczestniczy w utrzymaniu ochrony przed patogenami dostającymi się do organizmu drogą pokarmową. Eliminuje procesy gnilne i ogranicza namnażanie się „złych” bakterii. Niektóre szczepy dodatkowo pobudzają produkcję przeciwciał. Z badań wynika, że szczególnie istotne dla odporności gatunki probiotyczne to wspomniane już wyżej Lactobacillus rhamnosus GG (1 i 2) i Bifidobacterium lactis Czy to wystarczający argument, aby regularnie przyjmować suplementy? Powiedziałabym raczej, że dla osiągnięcia długofalowego efektu najlepiej włączyć naturalne probiotyki i prebiotyki (w żywności) do codziennej diety.

Produktem, który mimo wszystko chciałam sprawdzić jest Entitis. Zawiera on szczep bakterii Streptococcus salivarius K12, które są stałym elementem mikrobioty jamy ustnej i produkują lantybiotyki. Przejrzałam kilka artykułów naukowych (2005r, 2006r, 2008r), aby zweryfikować skuteczność tego probiotyku w zapobieganiu infekcjom. I w skrócie można powiedzieć, że dotychczasowe badania są obiecujące, chociaż niepewne, bo przeprowadzono je na bardzo małych próbach. Niemniej jak dla mnie produkt jest na tyle interesujący, że zdecydowaliśmy się go przetestować (za 3 miesiące będą mogła powiedzieć o pierwszych rezultatach).

Na koniec pytanie – czy probiotyki są bezpieczne?

Zgodnie z unijną kwalifikacją większość probiotyków jest określana mianem preparatów „uznanego domniemania bezpieczeństwa”. W Stanach – odpowiednio – Food and Drug Administration określa poszczególne szczepy jako „powszechnie uznawane za bezpieczne„. Możemy więc przyjąć, że stosowanie probiotyków nie niesie istotnych zagrożeń. Mimo to warto jednak czytać ulotki i trzymać się zaleceń producentów.

Podsumowując – który probiotyk jest najlepszy?

Analiza ulotek, czytanie artykułów naukowych, przeglądanie wyników badań – to wszystko zajęło mi dobre trzy tygodnie. Ponieważ w dziedzinach medycznych jestem laikiem korzystałam z fachowej pomocy znajomej farmaceutki, która sprawdzała merytoryczne potwierdzenie każdej mojej tezy. Czy teraz wiem, który probiotyk jest najlepszy? Niekoniecznie. Wiem natomiast czym się kierować przy wyborze produktu i na co zwracać uwagę czytając ulotki.

Jeśli chcielibyście pogłębić swoją wiedzę w zakresie probiotyków podaję dwa główne źródła, z których korzystałam:
„Probiotyki – aktualny stan wiedzy i zalecenia dla praktyki klinicznej”, prof. dr hab. n. med Hanna Szajewska, Klinika Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Lekarz Rodzinny nr 5/2017, strony 58 – 70
„Probiotyki – aspekty funkcjonalne i technologiczne”, M. Jach, R. Łoś, M. Maj, A. Malm, Postępy Mikrobiologii, 2013, 52, 2, 161–170.

Linki do wyników badań znajdziecie bezpośrednio w tekście.

Nadzór merytoryczny nad moimi probiotycznymi odkryciami pełniła zaprzyjaźniona i niezależna farmaceutka Agnieszka.

*Artykuł nie jest sponsorowany. Przedstawione informacje i opinie oparte są o analizy i doświadczenia własne autorki.
31 komentarzy
 1. Gosia 2 lata ago
  Reply

  A co Pani mysli o enterolu?

  • Enterol jest lekiem, więc jego skuteczność (w zakresie biegunki przy antybiotykoterapii oraz tzw biegunki podróżnych) została potwierdzona badaniami klinicznymi. Na pewno dla dorosłych jest to dobry wybór. Dla małych dzieci, z uwagi na utrudnioną aplikację (trzeba otworzyć kapsułkę i zawartość rozpuścić w wodzie) może być mniej skuteczny (drożdżaki nie są tak dobrze chronione przed działaniem kwasów żołądkowych w czasie podróży przez przewód pokarmowy do jelit). Warto też zwrócić uwagę, że w składzie jest laktoza (istotne dla osób z nietolerancją). Moją analizę probiotyków ograniczyłam do tych w kropelkach, stąd Enterolu nie opisywałam szczegółowo.

 2. Kamila 2 lata ago
  Reply

  A multilac baby? Też dostępny od niedawna w kroplach.

  • Faktycznie są krople, widziałam dotychczas tylko saszetki. Jest to synbiotyk (czyli oprócz probiotyku zawiera prebiotyk), producent to duża firma farmaceutyczna, szczep – LGG, czyli tzw „najlepiej przebadany” (najbardziej popularny), z potwierdzonym pozytywnym działaniem w zapobieganiu i leczeniu biegunki przy antybiotykoterapii czy zapobieganiu AZS. Wg informacji, które znalazłam w aptekach internetowych zawiera nieco mniejsze stężenie bakterii (0,83 mld na kroplę) niż 4 Lacti Baby, Active Flora Baby czy Dicoflor (1 mld w kropli). Cenowo – bardzo przyzwoity. Miałabym zastrzeżenie do nazwy – przedrostek Multi sugeruje wiele szczepów (Multilac baby w saszetkach zawiera 10 szczepów). Może to być mylące dla konsumentów.

 3. Ania 2 lata ago
  Reply

  Jeszcze jest fajny probiotyki dla mam po cesarskim cieciu colo flor cesario. Jest bardzo wydajny. Mieliśmy problemy z brzuszkiem na początku i bardzo nam pomógł. Syn ma 4,5 miesiąca i zamierzam mu podawać do 6 miesiąca. Starszak miał skaze

  • Produkt o ciekawym składzie. Oprócz standardowego szczepu LGG mamy jeszcze Lactobacillus fermentum (CECT5716) Hereditum®, Bifidobacterium infantis M-63, które wg badań mają zmniejszać częstość zakażeń w układzie pokarmowym i wspierać dobry przyrost wagi / rozwój noworodków (w szczególności polecany dzieciom z niską wagą urodzeniową). Nie znalazłam natomiast uzasadnienia dla którego producent dedykuje ten produkt dzieciom urodzonym przez cesarskie cięcie. Stężenie bakterii jest bardzo dobre – 1 mld w 1 kropli.

 4. Ania 2 lata ago
  Reply

  Białkową I jak dowiedziałam się, że jest szansa uniknąć alergii u drugiego zaczęłam przyjmować dicoflor na miesiąc przed porodem i teraz podaje probiotyki młodszemu. I to działa. Mały ma super skórę, nawet ciemieniuchy nie miał(u starszego była straszna i nie chciała schodzić). Mam nadzieję, że unikniemy alergii dzięki temu.

 5. java 2 lata ago
  Reply

  Jestem bardzo zadowolona z kropli acidolac baby. Mają bardzo wygodny aplikator, więc łatwo je podać dziecku, a do tego skutecznie pomagają wzmacniać odporność

 6. Dominika 2 lata ago
  Reply

  A co powie Pani o probiotyku Diflos?

  • W Diflos zastosowano inną niż standardowa (liofiliozwanie) metodę ochrony żywych kultur bakterii przed niszczącym je działaniem soków trawiennych w przewodzie pokarmowym (mikrokapsułowanie). Nie analizowałam szczegółowych badań, aby móc się wypowiedzieć w kwestii skuteczności. W Diflosie dawka bakterii wynosi 1 mld w 5 kroplach czyli 5 razy mniej niż np w Dicoflorze. Producent twierdzi, że dzięki zwiększonej przeżywalności bakterii finalna ilość bakterii w jelitach jest analogiczna do produktów liofilizowanych w dawce 5 mld bakterii. Nie szukałam jednak szczegółowych badań, które mogłyby poprzeć taką tezę.

 7. Maria 2 lata ago
  Reply

  I Jak ocenia pani efekty po Entitis?

  • Muszę przyznać, że u nas efekty nie był widoczny. Ale może wynikało to z problemów z aplikacją. Preparat dla małych dzieci podawany jest w formie proszku (około dwóch małych łyżeczek o smaku bananowym lub tzw neutralnym który smakuje jak mleko w proszku). Niestety córka nie była w stanie tego zjeść bez popijania. A to niestety niweluje efekt. Mam więc zastrzeżenie głównie do aplikacji produktu – przez to trudno mi ocenić skuteczność.

 8. Żaneta 2 lata ago
  Reply

  ja od początku podawałam córce FFbaby, przyszła na świat przez cc; a wiem, że to też wskazanie do podawania dziecku probityku, żeby tę florę jelitową dziecka uzupełnić.

 9. Ewelina 2 lata ago
  Reply

  A słyszała pani o diflosie? Od dawna używam skład jak dicoflor tylko zdecydowanie tańszy.

  • Jak najbardziej – argumenty za: ten sam szczep (konkretnie oznaczony) co w Dicoflorze, to samo stężenie, choć metoda produkcji nieco inna (mikrokapsulacje), co jednak powinno działać in plus (zwiększenie trwałości bakterii). Jeśli chodzi o argumenty przeciw: probiotyk powinien być przechowywany w lodówce (po otwarciu), producentem jest firma niemedyczna (w ofercie nie ma leków, nie podlega więc bardzo restrykcyjnej kontroli produkcji). Niemniej firma ma ustabilizowaną pozycję na rynku, otrzymuje nagrody, stawia na innowacyjność. Myślę że warte rozważenia.

 10. judytka 2 lata ago
  Reply

  Dla mnie bardzo wygodne jest podawanie probiotyku w kropelkach, swojej córce podaję flostrum baby, zawiera również dwa szczepy bakterii. Krople można rozpuścić w mleku, wodzie, soku albo podać bezpośrednio do buzi takze super

 11. asiak 2 lata ago
  Reply

  My własnie ten Diflos teraz podajmy, jak czytałam ma nawet pozytywna opinię Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, zawiera ten sam szczep bakterii co dicoflor a on przeciez popularny na rynku od dawna.Przynajmniej widze, że biegunek nie ma i brzuszek synka nie pobolewa

 12. SCHALA 2 lata ago
  Reply

  W mojej apteczce domowej pierwsze miejsce ma Active Flora Baby. To probiotyk w kroplach dla dzieci od 1. dnia życia stosowany w celu zwiększenia ilości pożytecznych bakterii dla niemowląt (również wcześniaków i noworodków z niską masą urodzeniową), dzieci oraz dorosłych (w tym kobiety w ciąży). Stosuje się go przy antybiotykoterapii, biegunkach, obniżonej odporności. Świetnie nadaje się dla całej rodzinki 🙂

 13. Katarzyna 2 lata ago
  Reply

  A Flostrum? Ma w składzie 2 szczepy bakterii i colostrum, to też składnik bardzo dobry na odporność. Pediatra nam zaleciła, jak córka poszła do przedszkola, bo ciągle chorowała.

 14. Magda 2 lata ago
  Reply

  A kojarzycie Diflos który jest dla dzieci w formie czekolady? To jest dopiero pomysłowe 🙂 już nie ma problemu z podaniem probiotyku kilkulatkom

 15. frilla 2 lata ago
  Reply

  Nie wiem czy podałabym w formie czekoladki 🙂 W każdym razie ja podaje flostrum plus w zawiesinie, wygodna forma , można bezpośrednio do buzi czy też do picia jak kto woli 🙂

  • Kasia 1 rok ago
   Reply

   oj tak, flostrum jest świtny, moje maluchy juz od jakigos czasu go używaj i bardo sobie chwalę, widzę, ze nawet po antybiotykoterapii szybciej wracaja do siebie co jets dużym atutem tych kropelek.

 16. Krystyna 1 rok ago
  Reply

  Czekoladki do mnie też nie przemawiają jednak. Z wspomagania mam krople Active flora baby i one wspomagają florę bakteryjną. Taki probiotyk dla całej rodziny.

 17. Iza 1 rok ago
  Reply

  Dzień dobry

  Czy można jednoczesnie podawać niemowlęciu Biogaię i Vivomixx?

  • To są różne szczepy bakterii, pytanie jednak czy jest taka potrzeba? Może lepiej podawać najpierw jeden probiotyk a potem drugi.

 18. Kasia 1 rok ago
  Reply

  Widziałam to Active Flora baby ostatnio w aptece i nawet zastanawiałam się czy nie wziąć. Jednak probiotyk uzupelnia florę bakteryjną, a co za tym idzie cała perystaltyke jelit. Dla małego brzuszka to bardzo ważne. Tak czytam o tym i myślę, że dla każdego malucha okresowo warto podawać.

 19. jola 1 rok ago
  Reply

  Witam, chciałam zapytać o ColoFlor cesario ( przyznam że kupiony przez pomyłkę) czy jest także odpowiedni dla starszych dzieci, gdyż producent pisze tylko o noworodkach i niemowlętach. Synek ma obecnie infekcję jelitową i mam mu podawać probiotyk (zawsze podawałam Dicoflor, ale chciałam wypróbować jakiś inny) i nie wiem czy ten będzie odpowiedni i w jakiej dawce, bo nie ma podanej innej aniżeli dla niemowlaków.

  • admin 1 rok ago
   Reply

   Mimo że Coloflor Cesario jest produktem dedykowanym niemowlakom, nie ma przeciwwskazań do podawania go starszym dzieciom. Do rozważenia zwiększenie dawki z 3 do 5 kropli. W składzie Colofloru Cesario oprócz najpopularniejszego szczepu LGG są dwa szczepy, wg kilku badań pozytywnie wpływające nie tylko na organizmy dzieci ale i dorosłych (dostępnych jest kilkanaście prac naukowych, które potwierdzają różne specyficzne zastosowania, np. pozytywny wpływ na wzrost odporności organizmu).

 20. halszka 1 rok ago
  Reply

  Mój synek ma dopiero trzy miesiące, więc żadne probiotyki w tabletkach nie wchodzą w grę, dlatego codziennie dostaje acidolac w kropelkach na poprawę flory jelitowej i złagodzenie kolek

 21. malwinna 1 rok ago
  Reply

  Mnie polecono polski probiotyk w kroplach diflos, zadowolona jestem z działania u młodego biegunki ustąpiły, bóle brzucha, niewiele kosztuje a ma ten sam szczep bakterii co Dicoflor

 22. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Helpful content. With thanks.

  viagra stori best viagra alternative
  generic viagra online
  how to obtain viagra – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 23. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  This is nicely expressed. !

  urethral administration viagra buy viagra in uk
  cheap viagra
  lowest price viagra online – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 24. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Fantastic material. Kudos.

  is there a female viagra gay men viagra vs cialis
  viagra without a doctors prescription
  viagra contraindications dosages – https://genericviagrarcp.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 25. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Very good info. Many thanks!

  viagra half dose or full strength viagra marketing
  generic viagra 100mg
  spiked drinks viagra – https://genericviagrarcp.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 26. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  With thanks. I appreciate it.

  is cialis beter dan viagra athletes performance viagra
  generic viagra online
  viagra with sex – https://genericviagrarcp.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 27. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Really loads of fantastic tips.

  viagra side efeects viagra sacramento
  viagra pills
  examples of advertising for viagra – https://genericviagrarcp.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 28. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Thank you! Quite a lot of material.

  can viagra be dependent business of sex pill industry viagra
  viagra generic
  viagra versus birth control – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 29. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Regards. Plenty of material.

  canyon viagra commercial generic viagra compare cialis pills
  viagra without a doctor prescription
  real geunine viagra – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 30. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  You actually suggested it well!

  viagra discount viagra print ad
  viagra for sale uk
  viagra use of – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 31. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Incredible a lot of excellent tips!

  2buy levitra online viagra best natural viagra
  viagra for sale uk
  viagra sunday dispatch – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 32. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Thanks, I value it!

  viagra cum viva las vegas and viagra
  buy generic viagra
  keyword buy viagra online – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 33. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  You said that adequately!

  liquid viagra alcohol shot in london pfizer japan viagra
  generic viagra
  best price on viagra from canada – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 34. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Whoa all kinds of valuable info!

  the seven dwarfs using viagra football viagra
  viagra generic
  buy viagra online canadian – https://genericviagrarcp.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 35. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Regards! Useful stuff!

  nature viagra viagra carvedilol interaction
  viagra without a doctor prescription
  how do you take viagra – https://genericviagrarcp.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 36. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Superb facts. Many thanks.

  rush limbaugh arrest viagra roy mercer viagra
  viagra online
  viagra cheap free shipping – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 37. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Seriously all kinds of helpful info.

  legal viagra viagra free sites find computer shop
  viagra for women
  online viagra india – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 38. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Fantastic content. Regards.

  viagra for momen synthetic viagra
  viagra generic
  mnner potenzmittel viagra cialis online – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 39. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  You have made your point.

  equestrian viagra herbal equivalent of viagra
  viagra 100mg
  online pharmacy viagra accepts paypal – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 40. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  This is nicely said. .

  walgreens herbal viagra online sellers of cialis and viagra
  viagra generic
  thorn viagra – https://genericviagrarcp.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 41. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  You reported it wonderfully.

  viagra testimontials viagra find sites computer
  viagra without a doctor prescription
  is levitra better than viagra – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 42. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Superb write ups. Kudos!

  out of date viagra clarisa nora doctorovich viagra
  viagra 100mg
  how do you make viagra – https://genericviagrarcp.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 43. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Thanks, I enjoy it.

  viagra 50mg tablet cost cvs generic viagra in the united states
  buy viagra online
  paypal viagra – https://genericviagrarcp.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 44. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Appreciate it, Lots of knowledge!

  viagra free sites results search find viagra generic soft tab
  viagra 100mg
  cheap viagra ads – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 45. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Good write ups. Thanks a lot!

  buy viagra tbilisi viagra toung
  viagra 100mg
  reaction to viagra – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 46. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  You actually reported that well.

  maker of viagra buy generic viagra online from canada
  viagra for women
  viagra and pe – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 47. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  You said it adequately..

  cheapest generic viagra in uk do las vegas hookers sell viagra
  viagra online
  viagra peyronies side effects – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 48. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Wow a lot of valuable tips.

  what foods stimulate viagra discount viagra pharmacy
  generic viagra
  viagra cialis heart problems – https://genericviagrarcp.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 49. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  You made your point!

  order viagra online viagra effects on healthy males
  generic viagra
  viagra phizer – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 50. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Effectively expressed certainly! !

  edinburgh uk news pages viagra prostate surgery recover viagra
  generic viagra online
  pictures of viagra pills – https://genericviagrarcp.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 51. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Regards, A good amount of content!

  slogan’s for viagra viagra c99
  buy generic viagra
  viagra effect porn photos – https://genericviagrarcp.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 52. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Excellent content. Kudos!

  viagra online href forum topic id clonidine hcl viagra
  viagra generic
  cheap viagra generic – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 53. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  You said it nicely..

  viagra sports free delivery viagra online
  generic viagra 100mg
  viagra online huge discounts – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 54. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  This is nicely expressed. !

  cheap viagra cialis levitra viagra and nitro treatments
  viagra for sale uk
  erectile disfunction viagra cialys – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 55. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Beneficial facts. Appreciate it.

  generic list new site viagra viagra you raise me up groban
  viagra pills
  combining ecstasy with viagra – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 56. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Nicely spoken genuinely! !

  viagra energy drink rectal viagra
  viagra without a doctor prescription
  no prescription viagra – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 57. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Info very well utilized!!

  edinburgh report search pages viagra phentermine altermatives to viagra
  viagra for sale uk
  buy citrate com generic sildenafil viagra – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 58. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  You said it adequately..

  viagra treats children s lethal hypertension damaged by viagra
  generic viagra 100mg
  is viagra a prescription drug wikipedia – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 59. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  You explained that superbly.

  viagra as ergogenic aid buyimg viagra in australia
  generic viagra 100mg
  citrate generic sildenafil viagra php – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 60. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  You have made your position very nicely.!

  viagra generica no brasil viagra in panties
  buy viagra online
  why do women take viagra – https://genericviagrarcp.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 61. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  You made the point.

  local viagra viagra substites
  viagra for sale uk
  which is better cialis soft or viagra – https://genericviagrarcp.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 62. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  This is nicely put. .

  female viagra facts viagra pages edinburgh find generic girl
  cheap viagra
  viagra sudden weight gain – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 63. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Lovely facts. Many thanks.

  generic viagra and china sault ste marie viagra
  generic viagra online
  generic viagra canada – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 64. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  You’ve made your point.

  viagra safe at 23 review of generic viagra
  viagra for sale uk
  viagra genetic – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 65. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Amazing stuff. Thanks a lot.

  increased cost of viagra reviews generic viagra sales
  viagra online
  name cheap viagra text cheap viagra – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 66. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Thank you! Ample material.

  female viagra testimonials top male viagra pills
  buy viagra
  viagra substitute dry skin – https://genericviagrarcp.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 67. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  You said it nicely.!

  help buying viagra viagra before pumping
  buy viagra online
  viagra fertility affects – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 68. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Awesome data. Many thanks!

  discount viagra cialis levitra online canada viagra and preejaculation
  generic viagra
  when viagra does work – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 69. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  You actually explained that exceptionally well!

  no prescription viagra generic discount buy viagra while overseas
  viagra for sale uk
  hiv viagra seniors – https://genericviagrantx.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 70. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Cheers! I value this.

  viagra super active in australia viagra new zealand free sample
  viagra for women
  tamsulosin interaction with viagra – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 71. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Helpful knowledge. Thank you!

  test done on viagra readily available alternatives to viagra
  buy viagra
  is so called generic viagra safe – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 72. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Kudos, I like it!

  viagra ordering phone number viagra eye problems
  viagra without a doctors prescription
  initial reason for viagra – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 73. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  With thanks! A lot of tips!

  viagra negative reaction viagra blues video
  viagra generic
  viagra television commercial – https://genericviagrarcp.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

 74. Larryoximb 11 miesięcy ago
  Reply
  Your comment is awaiting moderation.

  Nicely put, Kudos.

  viagra availability subaction showcomments viagra optional older
  generic viagra 100mg
  get viagra now – https://genericviagramsl.com

  Geraldrinty
  DwayneNaf
  Kevinbot

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Najczęściej czytane