przedszkole
KOLEJNE LATA  WSZYSTKIE

Żłobek publiczny czy projektowy, opiekun dzienny, a może bon żłobkowy? Jak zorganizować opiekę nad dzieckiem do lat 3.

Prędzej czy później

Najtrudniejsze rozstanie w życiu? Chociaż często całkiem wyczekiwane (bo mimo wielkiej miłości mama potrzebuje też czasem pomyśleć o sobie), to jednak stresujące. Warto wiedzieć jakimi możliwościami dysponujemy. Żłobek prywatny i niania to nie jedyne opcje. W Warszawie funkcjonuje ponad 120 placówek publicznych (lub niepublicznych ale dofinansowanych), w których sprawowana jest opieka nad ponad 7000 dzieci w wieku do lat 3. Pełną listę w podziale na dzielnice znajdziecie tutaj.

Żłobek publiczny

Zacznijmy od rozczarowania. Jeśli jesteście szczęśliwą pełną rodziną z jednym dzieckiem, bez kuratora na karku – szanse dostania się do placówki publicznej (przynajmniej w Warszawie) są niskie. Niemniej uważam, że zawsze warto próbować i przede wszystkim, złożyć wniosek. Rekrutacja do żłobków prowadzona jest przez cały rok, najlepiej więc zarejestrować wniosek od razu po otrzymaniu PESELu dziecka (kolejność ma znaczenie). Do większości żłobków przyjmowane są dzieci, które ukończą pierwszy rok życia. W wybranych placówkach znajdują się również oddziały dla maluchów powyżej 20-tego tygodnia życia. Ile kosztuje żłobek? Szczęśliwcy, którym uda się dostać zapłacą za każą godzinę pobytu (rok 2017/2018) 1,78 PLN oraz 5,96 PLN za dzienne wyżywienie. U nas opłata za 100% obecności, 7h dziennie wynosi nie więcej niż 400 PLN. Jest o co walczyć, prawda? 🙂 Niektórzy mają wspomnienia (i co za tym idzie obawy) opieki żłobkowej sprzed 20 lat. Moje doświadczenia są jednak bardzo pozytywne. Profesjonalna opieka, ciekawe zajęcia, dużo ruchu na świeżym (jak to w Warszawie;) powietrzu i przestronne wnętrza. Moje dziecko trafiło do żłobka państwowego po roku ciągłej walki o zaadoptowanie się w żłobku prywatnym. I wbrew oczekiwaniom (bo duża grupa, nowe miejsce, inne opiekunki) od początku szybko się zadomowiła. Jedyne czego moim zdaniem brakuje, to zabawy w języku angielskim (aczkolwiek coraz częściej w grupach znajdują się dzieci dwujęzyczne, stąd unikalna szansa na codzienne konwersacje z nativem:)

Aby wypełnić wniosek do żłobka należy wejść na stronę: www.zlobki.waw.pl. Wydrukowany i podpisany wniosek należy złożyć (wersja papierowa rządzi!:) w placówce pierwszego wyboru (możemy wybrać max 3 żłobki).

Żłobek projektowy

Jest odmianą żłobka państwowego, organizacyjnie i cenowo nie powinien się różnić. Rekrutacja przebiega również standardowo, z tą różnicą że na decyzję o przyznaniu miejsca w placówce mają wpływ dodatkowe kryteria. Przykładowo – preferowani są rodzice pozostający poza rynkiem pracy (bezrobotny, na urlopie wychowawczym). Program unijny „aktywizacja zawodowa”. Dla niektórych rodziców żłobek projektowy to jedyna szansa aby dostać się do placówki publicznej.

Informację o żłobkach projektowych dostępnych na terenie Warszawy znajdziecie tu. Rekrutacja do żłobków projektowych i publicznych jest realizowana w oparciu o wspólny serwis.

Warszawski bon żłobkowy

W Warszawie, rodzice dzieci, które nie dostaną się do żłobka mogą się ubiegać o dofinansowanie miejsca w placówce prywatnej. Warunkiem otrzymania świadczenia jest kryterium dochodu – max 1922 PLN netto/osobę w rodzinie. Wartość bonu to 400 PLN miesięcznie. Niestety prywatne żłobki kosztują od 1200 nawet do 2000 PLN. Dofinansowanie nie zastąpi więc miejsca w żłobku publicznym. Wniosek o przyznanie bonu składa się w urzędzie dzielnicy. Pieniądze są wypłacane od miesiąca, w którym złożono kompletny wniosek.

Dzienny opiekun

Dzienny opiekun to nadal mało popularna forma opieki nad maluchami. Znam jednak kilku jej zagorzałych fanów. Dla kogo to rozwiązanie? W pierwszej kolejności dla rodziców, którzy chcą się zaangażować we wspólną opiekę nad dziećmi. W grupie jest 5-cioro dzieci, którymi zajmuje się etatowy opiekun wraz z jednym z rodziców. Każdy ma przydzielony jeden dzień pracy z dziećmi. Jest tutaj pewna furtka – dla rodziców, którzy nie czuliby się na siłach podjąć wyzwania, przewidziano możliwość wynajęcia zastępcy. Opieka nad dziećmi odbywa się w specjalnie przystosowanym lokalu. Wyżywienie może być zapewniane przez rodziców indywidualnie (czyli każdy gotuje codziennie dla swojego dziecka i zostawia posiłki do odgrzania w ciągu dnia), gremialnie (czyli rodzic gotuje dla wszystkich dzieci raz w tygodniu) lub metodą outsourcingu (catering). Opłaty za dziennego opiekuna są takie same jak dla publicznego żłobka (przynajmniej w Warszawie).

Ważne – aby mieć szansę na przyjęcie do żłobka publicznego lub dziennego opiekuna oboje rodzice powinni pracować i płacić podatki w Warszawie.

Jeśli chcielibyście zarejestrować jednocześnie wniosek do żłobka i do dziennego opiekuna należy przeprowadzić dwa procesy rejestracyjne (w tym samym serwisie) z użyciem dwóch różnych numerów PESEL (np. PESEL dziecka i PESEL rodzica).

A jeśli nie żłobek to co?

Opieka żłobkowa ma wiele plusów (interakcje z dziećmi, wystandaryzowany program wspierający rozwój dziecka, nadzór nad kadrą), ale ma też minusy (ograniczone i nieelastyczne godziny pracy, źródło infekcji zwłaszcza w sezonie jesienno – zimowym, standardowy program, który nie każdemu dziecku i rodzicowi może odpowiadać).

Jeśli nadal nie macie pewności które rozwiązanie będzie dla Was lepsze zapraszam do wpisu „O wyższości żłobka nad nianią i vice versa„.

Jeśli poszukujecie żłobka państwowego lub prywatnego – tutaj znajdziecie rejestr wszystkich placówek, w podziale na dzielnice.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Najczęściej czytane