wyprawka do szpitala, szpital, pragmatka, poradnik, blog, walizka, poród,
CIĄŻA I PORÓD  WSZYSTKIE

Wyprawka szpitalna – checklista

Nie dajmy się zwariować

Wydawało mi się, że jest coś takiego jak wyprawka uniwersalna, ściągnęłam więc ze strony jednego szpitala wytyczne, zrobiłam zakupy i … okazało się że mój szpital oczekuje zupełnie innego zestawu ubranek dla dziecka. Czy to istotne? Wydawało mi się oczywiście, że tak, dlatego pobiegłam do sklepu i (znowu) dokupiłam brakujące elementy. W tej chwili wiem, że nie ma większego znaczenia czy weźmiesz kaftaniki (o których piszą niektóre szpitale) czy preferowane przeze mnie pajace. Dziecko gołe chodzić (leżeć) nie będzie;)

A więc co warto zapakować, aby niczego nie brakowało, a torba nie była większa niż na 3 tygodniową wyprawę do Azji?

Zestaw podstawowy dla dziecka

 • Ubranka: 4 zestawy (np. body z krótkim rękawem + pajac), rękawiczki niedrapki x2 (zwróć uwagę czy pajace mają mankiety pozwalające na wywinięcie, wtedy rękawiczki są zbędne), czapeczki x4
 • Kombinezon + czapka (na wyjście ze szpitala – oczywiście zależnie od pory roku)
 • Kocyk (najlepiej kwadratowy, nieduży np. 70×70) lub rożek
 • Ręcznik
 • Pieluchy tetrowe lub bambusowe (dużo przyjemniejsze) x5
 • Smoczki x 2
 • Pampersy, kosmetyki dla dziecka, podkłady higieniczne, butelki do karmienia, mleko modyfikowane – w ogromnej większości szpitali są na wyposażeniu. Jeśli czegoś miałoby brakować – naszykuj w domu na wierzchu, tak aby ktoś mógł dowieźć do szpitala.

Zestaw podstawowy dla mamy

 • Ubrania: koszula do porodu, koszule do spania x2, staniki do karmienia x2, jednorazowe majtki z siateczki (uwaga – nie fizelina) x6, klapki pod prysznic, szlafrok, ubranie na wyjście ze szpitala (najlepiej jedno z ‘ciążowych’)
 • Kosmetyki i przybory higieniczne (w tym: woda w sprayu, pomadka ochronna do ust, 2 ręczniki, wkładki laktacyjne, zatyczki do uszu i klapki na oczy – w szpitalach zwykle jest bardzo głośno i wiecznie jasno)
 • Rozrywka (a jak!) – książka, gazeta, muzyka, tablet, telefon, aparat i ładowarki!
 • No i oczywiście dokumenty: najlepiej wszystkie badania z czasu ciąży, karta ciąży, dowód tożsamości

Opcjonalnie:

 • Podkłady poporodowe lub podpaski – wg uznania (w szpitalu zwykle dostępny jest największy i najbardziej toporny model) – niezależnie czy CC czy poród SN
 • Zestaw pobraniowy z Banku Komórek Macierzystych (jeśli temat Was dotyczy)
 • Laktator – jeśli spędzisz w szpitalu standardowe 2-3 dni to na pewno się nie przyda, jeśli pobyt się przedłuży to ktoś z rodziny może dowieźć; moim zdaniem sprzęt do wyprawki niepotrzebny

Czego nie pakować?

W moim przypadku nie sprawdziła się poduszka do karmienia – nie była wielką pomocą bezpośrednio po cesarce (uciskała brzuch). Nie wzięłabym też laptopa, biżuterii, zbyt wielu kosmetyków, ubrań innych niż koszule do spania, zabawek dla dziecka (nawet Szumisia) i jeansów rurek na wyjście ze szpitala 😉

Logika przede wszystkim

Niby trzy rzeczy na krzyż, a rośnie z tego spora walizka. Oczywiście w szpitalach szaf i półek jak na lekarstwo. Dlatego pakując się warto podejść z głową do pogrupowania rzeczy. I na pewno trzeba wyodrębnić zestaw startowy – dla siebie do porodu i dla dziecka od razu po narodzeniu. W przypadku nagłych zwrotów akcji, przekopywanie walizki w poszukiwaniu właściwego bodziaka jest dość trudne;)

Niezależnie jak długo i jak sumiennie będziesz się pakować, na pewno czegoś zapomnisz. I nie będzie to żadna tragedia, bo dosłownie wszystko można kupić w przyszpitalnych sklepach.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Najczęściej czytane