Dobre bo proste
Mleko modyfikowane wymaga podania dziecku bezpośrednio po przygotowaniu. Nie ma więc możliwości zabezpieczenia ‘gotowców’ co jest pokusą zwłaszcza w nocy;) Chyba, że kupimy gotowe płynne mleko modyfikowane (dostępne zwykle w buteleczkach 70 i 90ml) – wówczas możemy je przechowywać poza lodówką, zgodnie z datą ważności. Po otwarciu, oczywiście należy od razu zużyć.
Mleko mamy, pośród różnych zalet poddaje się również łatwo przechowywaniu. Informacji nt. zasad przechowywania mleka znalazłam wiele i co ciekawe – często były one niespójne. Wypośrodkowując między tymi najbardziej restrykcyjnymi i najswobodniejszymi zaproponowałam uproszczone podejście.
Ile czasu może stać na półce a ile w lodówce?
Mleko mamy możemy przechowywać:
- do 8h poza lodówką (w temperaturze pokojowej, czyli do max 25°C),
- ok 3 dni w lodówce (i tu kilka uwag: można mieszać porcje mleka ściągnięte w ciągu ostatnich 12h, ale pod warunkiem że porcje mają podobną temperaturę, czyli np. są schłodzone w lodówce – nie mieszamy ciepłego mleka z zimnym; nie powinno się też przechowywać mleka na drzwiach lodówki),
- do ok 6 miesięcy w zamrażarce (pod warunkiem, że mamy osobną zamrażarkę a nie wydzieloną mrożącą półkę w lodówce; dodatkowa uwaga – mleko należy pozostawić do naturalnego rozmrożenia, nie wstawiamy do mikrofalówki; nie zamrażamy raz rozmrożonego mleka).
W czym przechowywać pokarm?
W aptekach i niektórych drogeriach można kupić specjalne torebki i butelki. Trzeba pamiętać o opisywaniu ich datą i godziną ściągnięcia mleka.
Jeśli interesują Was bardziej szczegółowe informacje (np. w kontekście karmienia wcześniaków, metod odciągania pokarmu) to odsyłam na strony Ministerstwa Zdrowia.
Wolontariat
Jeśli jesteście w stanie ściągnąć mleko w ilości przewyższającej potrzeby dziecka – może warto pomyśleć o wolontariacie na rzecz Banku Mleka Kobiecego? Bank zbiera mleko (w wygodnej formie – odbierają raz na kilka dni, poprzez kuriera, prosto z domu) odpowiednio ściągnięte i zabezpieczone porcje mleka i dystrybuując je poprzez sieć współpracujących szpitali do dzieci najbardziej potrzebujących (głównie wcześniaków). Wysiłek niewielki a satysfakcja ogromna!